Dlaczego turbina ulega awarii?
Jest kilka powodów, przez które konieczna jest naprawa turbo. Oto kilka z czynników, które działają niszcząco na turbosprężarki, jak i mogą się przyczynić do powstawania innych awarii.
Przede wszystkim uszkodzeniom może być winny zanieczyszczony olej silnikowy. Powoduje on powstawanie rys na elementach łożyskowych. Stosowanie oleju wysokiej jakości i sprawdzanie filtrów pozwala uniknąć wielu awarii. Musimy dbać o cykliczne wymienianie oleju oraz zwracać uwagę na jego zużycie. Następnie uszkodzić turbinę mogą zanieczyszczenia powstałe w układzie dolotowym i wydechowym. Może się do niego dostać jakieś ciało obce np.: sól lub piasek. Poza tym wszelkie zabrudzenia osadzające się na ścianach sprężarki również mogą utrudniać jej pracę. Niekorzystne działanie na turbinę mają także przerwy w dostarczaniu oleju. Powodują one wypalenie czy wypolerowanie ścian łożysk. Kolejnym powodem szybszego zużywania się turbiny jest niedobór ciśnienia oleju. Oprócz symptomów takich jak wypolerowanie i wypalenie, powoduje on także przebarwienia na ścianach łożysk. Na koniec również niebezpieczne jest przegrzewanie turbiny. Nawet najlepszy serwis turbosprężarek nic nie zdziała, kiedy turbina będzie cyklicznie przegrzewana. Powodem tego może być zablokowany filtr powietrza lub złej jakości olej silnikowy.
Systematyczne sprawdzanie stanu pojazdu jest więc bardzo ważne. Regeneracja turbin czy też naprawa turbin nie będą skuteczne, kiedy nie dbamy o jakość dostarczanego do auta oleju lub nie sprawdzamy jego stanu technicznego.
Komentarze