Jak działa turbina?
Turbosprężarka jest urządzeniem, które zrewolucjonizowało branżę turbo. Nie dość, że pozwala na szybszą jazdę i wykonywanie pojazdem wielu manewrów, to w dodatku ogranicza emisję spalin. Warto więc przyjrzeć się temu, jak działa turbina.
Turbosprężarka składa się z dwóch najważniejszych elementów - turbiny i sprężarki powietrza. Emitowane ze spalania paliwa gazy dostają się na wirnik sprężarki, a ona z kolei wtłacza do cylindra powietrze. Kiedy cylinder dostaje większą ilość tlenu, więcej paliwa może zostać spalone, co wpływa na zwiększenie mocy silnika. Samochód staje się szybszy, sprawniejszy i płynnie pracuje. Najpierw turbosprężarki były montowane w sportowych autach. Następnie stosowano je w dieslach, ponieważ konstrukcja ich silników ma mniejszą wydajność w porównaniu z samochodem zasilanym benzyną. Przede wszystkim turbina ma jednak za zadanie ograniczać emisję szkodliwych związków powstałych podczas spalania oleju napędowego. Dba więc o naturalne środowisko.
Turbosprężarka wymaga specjalnego traktowania, by mogła długie lata służyć w mechanizmie auta i nie powodować żadnych awarii. Należy tankować do niego wysokiej jakości paliwo, bez szkodliwych związków, i wymieniać olej silnikowy w celu właściwego smarowania łożysk. Każde ciało obce dostające się na turbinę lub jej przegrzewanie nie wróży jej długiej pracy. W razie awarii najlepiej wybrać taki serwis turbosprężarek, którego specjalnością jest naprawa turbo. Regeneracja turbin jest wymagana po dłuższym używania sprzętu, naprawa turbin zaś konieczna w przypadku awarii.
Komentarze