Jak właściwie eksploatować układ turbo?
Naprawa turbin może być również skutkiem ich nieprawidłowej eksploatacji. Warto poznać kilka podstawowych wskazówek, które wpłyną na dłuższe życie każdej turbosprężarki, jak i przyczynią się do prawidłowej pracy otaczających ją podzespołów.
Aby każda turbosprężarka mogła wydajnie pracować i nie sprawiała nam żadnych problemów, a zwłaszcza nie ulegała awarii, powinno się przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze po uruchomieniu silnika należy odczekać około 10 sekund zanim ruszymy z miejsca. Wówczas olej zostanie już podany na turbosprężarkę, a ta nie zatrze się podczas pracy. Po drugie nie można zatrzymywać auta na wysokich obrotach, zaleca się ich redukcję, a następnie zgaszenie silnika. Kolejna ważna kwestia to przeznaczenie czasu dla turbosprężarki na jej wychłodzenie. Musimy pozostawić samochód 2-3 minut na biegu jałowym po intensywnej jeździe. Ponadto zawsze należy dbać o dobrej jakości olej, sprawdzać stan filtru powietrza oraz szczelność układu ssącego. Samochód powinien być również tankowany wysokiej klasy paliwem, by nie wytrącały się z niego sadze.
Naprawa turbo nie powinna odbywać się w domu, na własną rękę. Serwis turbosprężarek posiada specjalny sprzęt, który umożliwia ich przetestowanie i doważenie po wykonanej pracy, czego nie możemy zrobić przy samodzielnych naprawach. Regeneracja turbin wymaga natomiast dokładnego sprawdzenia stanu technicznego urządzenia. Turbosprężarki posiadają wiele części, które mogą ulegać awarii i nie należy ich wymieniać na własną rękę. Tylko turbina, którą zajęli się profesjonaliści gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz długi czas bezawaryjnej pracy.
Komentarze