Jakie objawy daje uszkodzona turbina?
Często awaria turbiny nie jest rozpoznawana przez kierowców i dopiero kiedy spowoduje ona poważne zmiany w podzespołach samochodu, okazuje się, że od dawna była ona uszkodzona. Warto więc poznać podstawowe sygnały wysyłane nam przez auto z nieprawidłowo działającą turbiną.
Turbosprężarka składa się z turbiny oraz sprężarki powietrza, która jest odpowiedzialna za wtłaczanie do silnika jego odpowiedniej ilości. Tym samym wydajniej on pracuje. Kiedy turbosprężarka ulega awarii, przede wszystkim auto będzie wykazywało spadki mocy. Zaświecić się może również kontrolka błędu, która wskazuje na problemy z silnikiem- „Check engine”. Ponadto kiedy turbina wymaga naprawy, z rury wydechowej wydobywa się ciemny lub niebieski dym i to w dużych ilościach. Sygnalizuje on zwiększoną ilość spalanego oleju silnikowego albo tłoczenie zbyt małej ilości powietrza przez turbinę. Turbosprężarka jest uszkodzona również kiedy zauważymy duże ubytki oleju, jego wycieki na zewnątrz czy też dużą ilość w układzie dolotowym. Naprawa turbo jest niezbędny także, gdy usłyszymy hałasy i gwizdy dochodzące z silnika.
Te symptomy mogą się pojawić w jednym czasie, ale nie muszą. Nie zawsze dotyczą one również samej turbosprężarki. Naprawa turbiny musi zostać skonsultowana z mechanikiem. Serwis turbosprężarek najlepiej zdiagnozuje problem i wykona niezbędne działania po konsultacji z klientem. Nie oznacza to jednak od razu wymiany urządzenia, wystarczy regeneracja turbiny, która jest kompleksowym działaniem i zapewnia kolejne lata użytkowania samochodu bez awarii.
Komentarze