Przyczyny awarii turbosprężarek
Problemy z turbiną pojawiają się z wielu powodów. Nie tylko samo urządzenie jest winne awarii podczas zużywania się jego części czy też wad fabrycznych, ale też mogą na to wpływać inne czynniki. Warto na nie zwrócić uwagę, by naprawa turbin nie była konieczna.
Uszkodzenia turbosprężarki powstają często w wyniku zanieczyszczeń oleju silnikowego. Wówczas łożyska nie mogą płynnie pracować, łatwo się zacierają oraz powstają na nich rysy. Musimy dbać o jego cykliczną wymianę i wysoką jakość. Przerwy w dostarczaniu oleju są również niebezpieczne, ponieważ powodują wypolerowanie oraz wypalenie powierzchni łożysk. Kolejny czynnik niesprzyjający pracy turbiny to niedobór ciśnienia oleju. Jego objawem są przebarwienia występujące na łożyskach. W wyniku niedoboru ciśnienia oleju powstaje wiele uszkodzeń np.: zanik smarowania przy długiej jeździe samochodem. Przegrzanie jest również bardzo niebezpieczne dla turbiny. Naprawa turbo bardzo często jest po nim niemożliwa do wykonania. Przyczyn jej przegrzania jest bardzo wiele np.: zablokowany jest filtr powietrza albo niesprawne wtryskiwacze. Ponadto również zanieczyszczenia w układzie dolotowym i wydechowym są szkodliwe dla turbiny. Może to być sól lub piasek, który dostał się do układu. Powodują one uszkodzenia na kołach turbiny. Tak samo niebezpieczne mogą być drobinki rdzy wpadające na łopatki turbiny.
Na szczęście większość z uszkodzeń spowodowanych przez różne czynniki nie jest aż tak groźna, by niemożliwa była regeneracja turbiny. Naprawa turbo powinna jednak być przeprowadzana przez profesjonalny serwis turbosprężarek.
Komentarze